«Կարծում եմ, լավ առիթ է նախորդ տարվա ընթացքում իրականացված տնտեսական քաղաքականության հիմնական արդյունքների ամփոփման, առկա անելիքների գնահատման եւ այդ ուղղությամբ համապատասխան քայլերի ու մոտեցումների ուրվագծման համար: Իմ խորին համոզմամբ՝ այս հաշվետվության քննարկումները, ինչպես մշտական հանձնաժողովներում, այնպես էլ լիագումար նիստում ընթացան հենց այդ տրամաբանությամբ:
Ես չեմ ցանկանում անդրադառնալ հաշվետվության մեջ ներկայացված թվերին ու փաստերին, քանի որ եւ՛ կառավարության ներկայացուցիչը, եւ՛ պատգամավորներն արդեն մանրամասն ներկայացրել են դրանք: Չեմ ցանկանում նաեւ անդրադառնալ 2015 թվականին արձանագրված այն ձեռքբերումներին ու հաջողություններին, որոնք նպաստեցին պետության բնականոն կյանքի եւ հասարակության կենսագործունեության ապահովմանը: Կարծում եմ՝ այս պահին շատ ավելի կարեւոր է գնահատել այն առաջնահերթ խնդիրները, որոնց լուծմանն առաջիկայում պետք է ուղղված լինի կառավարության գործունեությունը:
Իհարկե, 2015 թվականին միջազգային անբարենպաստ տնտեսական միջավայրի պայմաններում Հայաստանի հիմնական առեւտրատնտեսական գործընկեր երկրներում եւ հատկապես` Ռուսաստանում, ի հայտ եկան մի շարք գործոններ, որոնց բացասական ազդեցությունը խիստ զգալի էր մեր երկրի տնտեսության վրա: Նման պայմաններում, հասկանալի է, կառավարությունից շատ ավելի մեծ ջանքներ էին պահանջվում պետական բյուջեի կատարման համար, եւ ի պատիվ մեր կառավարության՝ պետք է նշել, որ 2015 թվականի բյուջեով նախատեսված բոլոր ծախսային ծրագրերն իրականացվել են, որոնցում գերակշիռ մաս են կազմել սոցիալական ոլորտի եւ պաշտպանության բնագավառների ֆինանսավորման ծրագրերը: Անշուշտ, դա վկայում է այն մասին, որ երկրի անվտանգության ապահովումը եւ բնակչության սոցիալական խնդիրների լուծումը շարունակում են մնալ որպես հանրապետության իշխանությունների գործունեության հիմնական գերակայություններ:
Ավելին, մի շարք ոլորտներում ստեղծվել են որոշակի նախադրյալներ առաջընթացի ապահովման եւ որոշ բացասական միտումների շտկման համար: Հատկապես կցանկանայի կարեւորել այն փաստը, որ արտաքին տնտեսական անբարենպաստ միջավայրի պայմաններում կառավարության ձեռնարկած քայլերի շնորհիվ հնարավոր դարձավ խուսափել ոչ ցանկալի զարգացումներից եւ տարին եզրափակել 3 տոկոսանոց տնտեսական աճով:
Իհարկե, արձանագրված ձեռքբերումները բավարար չեն երկրում կուտակված խնդիրների լուծման համար, եւ իշխանությունները դա քաջ գիտակցում են: Մենք չպետք է սահմանափակվենք ձեռք բերածով, այլ պետք է շարունակենք մեր հետեւողական քայլերը` երկրի առջեւ ծառացած քաղաքական ու տնտեսական մարտահրավերներին դիմակայելու, առկա խնդիրներն արժանապատիվ եւ արդյունավետ լուծելու համար: Հատկապես կցանկանայի կենտրոնանալ այն խնդիրների վրա, որոնց լուծումն առաջիկա տարիներին կարող է առանցքային նշանակություն ունենալ մեր երկրի տնտեսական զարգացման տեսանկյունից: Վերջին ամիսների աշխարհաքաղաքական զարգացումները երկրի անվտանգության ապահովման եւ երաշխավորված խաղաղության հաստատման տեսանկյունից նոր մարտահրավերներ են ստեղծել: Իմ խորին համոզմամբ, դրանց հնարավոր է դիմակայել միայն ուժերի համախմբման եւ մեր ունեցած ռեսուրսների առավել արդյունավետ ու ռացիոնալ օգտագործման դեպքում: Դա, նախ եւ առաջ, վերաբերում է բյուջետային միջոցներին: Այս առումով, ողջունում եմ կառավարության կողմից հռչակված քաղաքականությունը պետական կառավարման համակար•ն ավելի կոմպակտ ու քիչ ծախսատար դարձնելու ուղղությամբ: Անշուշտ, դա պետք է ենթադրի ոչ թե ծախսերի մեխանիկական կրճատում, այլ նվազագույն ծախսերի իրականացման միջոցով կառավարման համակարգի առջեւ ծառացած խնդիրների ամբողջական լուծում: Մենք պետք է բյուջետային ծախսերի արդյունավետությունը գնահատենք արդյունքի տեսանկյունից: Առաջիկա տարիներին լուծման ենթակա խնդիրների համատեքստում հատկապես կցանկանայի կարեւորել գործարար միջավայրի բարելավումը: Չնայած վերջին տարիներին իշխանությունների կողմից այդ ուղղությամբ ձեռնարկված հետեւողական քայլերին, այդուհանդերձ, ներկայիս միջավայրը դեռեւս չի կարող գոհացուցիչ համարվել: Համոզված եմ, որ կառավարությունը շարունակելու է իր հռչակած քաղաքականությունը` ձեռնարկատիրական գործունեության պայմանների բարելավման առումով, որի ուղղությամբ կատարվելիք կարեւոր քայլերից մեկը համարում եմ հարկային նոր օրենս•րքի ընդունումը: Այն, անշուշտ, պետք է ապահովի կայուն, կանխատեսելի եւ գործարարությամբ զբաղվելու համար բարենպաստ հարկային միջավայր՝ միաժամանակ չվտանգելով պետական եկամուտների հավաքագրման գործընթացը: Ավելի քան համոզված եմ, որ կառավարության մեր գործընկերների հետ համատեղ կհասնենք արդյունավետ եւ համապարփակ լուծումների՝ ստեղծելով երկրի զարգացման համար անհրաժեշտ նախադրյալներ: Հարկային օրենսգիրքը պետք է դառնա տնտեսության երկարաժամկետ զարգացման երաշխիք` ուղղված լինելով մրցունակ տնտեսության ձեւավորմանը: Միաժամանակ, կառավարությունը գործուն միջոցներ պետք է կիրառի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվողներին պետական աջակցության տարբեր ձեւերի տրամադրման, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների վարկավորման համար անհրաժեշտ ֆինանսական ռեսուրսների ներգրավման, սոցիալական ուղղվածություն ունեցող ծրագրերի իրականացման նպատակով: Գործարարների տնտեսական ազատության մակարդակի բարձրացումը պետք է դառնա կառավարության հիմնական գերակայություններից մեկը: Հաջորդ կարեւոր խնդիրը, որին կցանկանայի անդրադառնալ, հաշվետու տարվա վերջի դրությամբ հանրապետության գրեթե 4,3 մլրդ ԱՄՆ դոլար կամ ՀՆԱ-ի 41.4%-ը կազմող արտաքին պետական պարտքն է: Վերջինիս սպասարկումը զգալի միջոցներ է կլանում եւ սահմանափակում ներքին շուկայի զարգացման հնարավորությունները: Կարծում եմ՝ արտաքին պարտքի ներկայիս ցուցանիշը թեեւ գտնվում է ընդունելի սահմաններում, այնուամենայնիվ, բավականին մեծ բեռ է երկրի համար: Այս առումով, ուզում եմ կարեւորել արտաքին վարկային միջոցների ավելի արդյունավետ օգտագործման եւ դրանց նկատմամբ վերահսկողության խստացման հարցը:
Հարգելի գործընկերներ, ամփոփելով՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ 2015 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը վկայում է այն մասին, որ մենք հիմնականում կարողացել ենք հաջողությամբ դիմագրավել մեր երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերներին եւ ապահովել բավարար երաշխիքներ առկա խնդիրների լուծման համար: Հավաստիացնում եմ, որ իշխանություններն ունեն բավարար քաղաքական կամք երկրում կուտակված խնդիրները լուծելու համար: Ուստի, կոչ եմ անում հաստատել Հայաստանի Հանրապետության 2015 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունը եւ աջակցել կառավարությանը` ծրագրերի իրականացման գործում»:

Выступление Председателя НС Г.Саакяна на обсуждении годового отчета об исполнении Государственного бюджета РА на 2015 г.
“Полагаю, представился удобный повод для  подведения главных итогов проведенной в течение предыдущего года экономической политики, оценки задач и определения соответствующих шагов и подходов.   По моему глубокому убеждению, обсуждения этого отчета как в постоянных комиссиях, так и на пленарном заседании прошли именно в этом логическом русле.
Я не хочу обращаться к данным в отчете цифрам и фактам, поскольку и представитель правительства, и депутаты уже подробно представили их. Не желаю также обращаться к достижениям и успехам 2015 года, способствовавшим закономерной жизни государства и обеспечению функционирования общества. Думаю, в данный момент важнее оценить те первоочередные задачи, на решение которых в будущем должна быть направлена деятельность правительства.
Конечно, в 2015 г., в условиях неблагоприятной международной экономической среды в странах основных торгово-экономических партнеров Армении и особенно в России, выявился ряд факторов, негативное влияние которых оказалось весьма ощутимым для экономики нашей страны.   В подобных условиях от правительства требовались гораздо большие усилия для выполнения бюджета и, к чести нашего правительства, следует отметить, что реализованы все предусмотренные бюджетом 2015 года расходные программы, в которых подавляющую часть составляли программы финансирования социальной и оборонной сфер.   Безусловно, это свидетельствует о том, что обеспечение безопасности страны и решение социальных проблем населения продолжают оставаться основными приоритетами деятельности властей республики.
Более того, в ряде сфер созданы определенные предпосылки для обеспечения прогресса и коррекции некоторых негативных тенденций. Особо хотел бы выделить факт: в условиях неблагоприятной внешнеэкономической среды благодаря предпринятым правительством шагам удалось избежать нежелательных развитий и завершить год с трехпроцентным экономическим ростом.
Разумеется, отмеченные достижения недостаточны для решения накопившихся в стране проблем, и власти это четко осознают. Мы не должны ограничиваться достигнутым, а должны продолжать наши последовательные шаги по противостоянию вставшим перед страной политическим и экономическим вызовам, достойного и эффективного решения существующих проблем. Особо хотел бы остановиться на тех задачах, решение которых может иметь в предстоящие годы ключевое значение с точки зрения экономического развития нашей страны. Геополитические развития последних месяцев с точки зрения обеспечения безопасности страны и установления гарантированного мира создали новые вызовы. По моему глубокому убеждению, им можно противостоять лишь консолидацией сил и наиболее эффективным и рациональным использованием наших имеющихся ресурсов. Это, прежде всего, касается бюджетных средств. В этом плане приветствую провозглашенную правительством политику – сделать систему государственного управления более компактной и экономной. Конечно, это предполагает не механическое сокращение расходов, а комплексное решение стоящих перед системой управления задач посредством минимизации расходов. Эффективность бюджетных расходов мы должны оценивать по результату. В контексте подлежащих решению в предстоящие годы проблем особо хотел бы подчеркнуть важность улучшения бизнес-среды. Несмотря на предпринятые властями в последние годы последовательные шаги в этом направлении, тем не менее нынешняя среда все же не может считаться   удовлетворительной. Уверен, правительство продолжит декларированную им политику – в плане улучшения условий предпринимательской деятельности, одним из важных шагов к которому считаю принятие нового Налогового кодекса. Он должен, безусловно, обеспечить стабильную, прогнозируемую и благоприятную для ведения бизнеса налоговую среду, в то же время не угрожая процессу сбора государственных доходов. Более чем уверен, что совместно с нашими коллегами из правительства достигнем эффективных и всеобъемлющих решений, создав необходимые предпосылки для развития страны. Налоговый кодекс должен стать гарантией долгосрочного развития хозяйства, будучи направленным на формирование конкурентоспособной экономики. Одновременно правительство должно принять действенные меры к предоставлению различных форм государственного содействия   занимающимся предпринимательской деятельностью, привлечению необходимых финансовых ресурсов для кредитования малых и средних предприятий, реализации программ социальной направленности. Повышение уровня экономической свободы бизнесменов должно стать одним из основных приоритетов правительства. Следующий важный вопрос, к которому хотел бы обратиться,   - внешний государственный долг республики почти в 4,3 млрд долларов США, или 41,4% ВВП, по состоянию на конец отчетного года. Обслуживание его поглощает значительные средства и ограничивает возможности развития внутреннего рынка. Думаю, нынешний показатель внешнего долга хотя и находится в приемлемых пределах, тем не менее является довольно ощутимым бременем для страны. В этом плане хотел бы подчеркнуть важность более эффективного использования внешних кредитных средств и ужесточения контроля в их отношении.
Уважаемые коллеги, обобщая, хочу подчеркнуть, что годовой отчет об исполнении Государственного бюджета РА на 2015 г. свидетельствует: в основном мы сумели успешно противостоять вставшим перед нашей страной вызовам и обеспечить удовлетворительные гарантии для решения   существующих проблем. Заверяю, что у власти достаточно политической воли для решения накопившихся в стране задач. Поэтому призываю утвердить годовой отчет об исполнении Государственного бюджета РА на 2015 г. и содействовать правительству в реализации программ”.